System wspomagania dla osób niedosłyszących. Pętla indukcyjna. Pętla induktofoniczna.

Pętla indukcyjna (induktofoniczna) to potoczna nazwa systemu wspomagania dla osób niedosłyszących, które są użytkownikami aparatów słuchowych wyposażonych w funkcję przełączające M/T. W zależności od modelu, aparat słuchowy może pracować w trybie M - wzmacniać sygnały akustyczne dostarczane przez wbudowany mikrofon, lub w trybie T - umożliwiającym, poprzez cewkę indukcyjną, odsłuch ze słuchawki telefonicznej przy wyłączonym mikrofonie. Niektóre modele oferują jeszcze tryb MT, w którym do ucha słuchacza trafiają zmiksowane i odpowiednio zbalansowane pod względem głośności sygnały z mikrofonu i słuchawki.

Pętle indukcyjne wymagają, by użytkownik aparatu słuchowego przełączył swoje urządzenie w tryb T. Zwyczajowo, pomieszczenia doposażone w system wspomagania słuchu oznaczone są tabliczkami informacyjnymi z odpowiednim symbolem.

System pętli indukcyjnej instalowany w salach wykładowych lub konferencyjnych składa się z odpowiednio dobranego wzmacniacza pętli indukcyjnej oraz dedykowanej do kształtu i kubatury pomieszczenia pętli induktofonicznej.

Do wzmacniacza pętli podawane są sygnały audio, które mają ulec emisji w pętli indukcyjnej. Są to sygnały z mikrofonów, sprzętu audiofilskiego lub kina domowego, a w przypadku sal dydaktyczno-szkoleniowych jest to odpowiednio zmiksowany i zbalansowany sygnał liniowy z systemu nagłośnienia sali. Na wyjściu wzmacniacza pętli indukcyjnej pojawia się wysokoprądowy sygnał zdolny zasilić pętlę indukcyjną.

Sama pętla indukcyjna instalowana jest w pomieszczeniu w konwencji przypodłogowej lub podsufitowej, a jej parametry elektryczne obliczane są przez projektanta systemu wspomagania z uwzględnieniem modelu użytego wzmacniacza. W małych salach, w których głównym elementem wystroju jest duży stół konferencyjny możliwa jest instalacja niewielkiej pętli pod blatem stołu.

System pętli induktofonicznej jest systemem praktycznie bezobsługowym, z którego może korzystać dowolna ilość słuchaczy.

W ofercie ERSTER posiadamy profesjonalne wzmacniacze pętli indukcyjnej mogące obsłużyć sale o kubaturze nawet do 750m2 jak również odbiorniki indukcyjne do użytku indywidualnego, wyposażone w zestawy słuchawkowe.

Odbiornik indukcyjny to urządzenie odpowiednie dla osób słyszących i słabosłyszących, może być używane w różnych aplikacjach:
  • wspomaganie słyszenia dla osób mających problemy ze słuchem
  • testy funkcjonowania aparatów słuchowych
  • detekcja promieniowania błądzącego (bez pętli)
  • systemy tłumaczeń symultanicznych
  • wykłady w muzeach, wystawy, itp.

Artykuły powiązane:

Stanowiskowa (okienkowa) pętla indukcyjna