Pętla indukcyjna - system wspomagania dla osób niedosłyszących.

Pętla indukcyjna (induktofoniczna) to potoczna nazwa systemu wspomagania dla osób niedosłyszących, które są użytkownikami aparatów słuchowych wyposażonych w funkcję przełączające M/T.

W zależności od modelu, aparat słuchowy może pracować w trybie M - wzmacniać sygnały akustyczne dostarczane przez wbudowany mikrofon, lub w trybie T - umożliwiającym odsłuch sygnału z indukcyjnych systemów wspomagania przy wyłączonym mikrofonie. Niektóre modele oferują jeszcze tryb MT, w którym do ucha słuchacza trafiają zmiksowane i odpowiednio zbalansowane pod względem głośności sygnały z mikrofonu i pętli.

Pętle indukcyjne wymagają, by użytkownik aparatu słuchowego przełączył swoje urządzenie w tryb T. Zwyczajowo, pomieszczenia doposażone w system wspomagania słuchu oznaczone są tabliczkami informacyjnymi z odpowiednim symbolem.

System pętli indukcyjnej instalowany w salach wykładowych lub konferencyjnych składa się z odpowiednio dobranego wzmacniacza pętli indukcyjnej oraz dedykowanej do kształtu i kubatury pomieszczenia pętli induktofonicznej.

Do wzmacniacza pętli podawane są sygnały audio, które mają ulec emisji w pętli indukcyjnej. Są to sygnały z mikrofonów, sprzętu audiofilskiego lub kina domowego, a w przypadku sal dydaktyczno-szkoleniowych jest to odpowiednio zmiksowany i zbalansowany sygnał liniowy z systemu nagłośnienia sali. Na wyjściu wzmacniacza pętli indukcyjnej pojawia się wysokoprądowy sygnał zdolny zasilić pętlę indukcyjną.

Sama pętla indukcyjna instalowana jest w pomieszczeniu w konwencji przypodłogowej lub podsufitowej, a jej parametry elektryczne obliczane są przez projektanta systemu wspomagania z uwzględnieniem modelu użytego wzmacniacza. W małych salach, w których głównym elementem wystroju jest duży stół konferencyjny możliwa jest instalacja niewielkiej pętli pod blatem stołu.

System pętli induktofonicznej jest systemem praktycznie bezobsługowym, z którego może korzystać dowolna ilość słuchaczy.

W ofercie ERSTER posiadamy profesjonalne wzmacniacze pętli indukcyjnej, spełniające wymagania normy EN60118-4, mogące obsłużyć zarówno niewielkie stanowiska obsługi klienta, jak i sale o kubaturze nawet do 750m2.


Artykuły powiązane:

Stanowiskowa (okienkowa) pętla indukcyjna

E jak Elektryk.PL
Właścicielem serwisu jest FachTech