Naziemna Telewizja Cyfrowa

DVB-T2 H.265 HEVC

od 27 czerwca 2022 w całej Polsce

Długo by się rozpisywać, jakie to "ochy" i achy" obiecywane są w związku z zaplanowaną na pierwszą połowę 2022 roku przesiadkę na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej, a sprawa jest banalna - po wprowadzeniu w Polsce technologi 5G telewizja musi zwolnić pasmo częstotliwościowe wykorzystywane przez firmy telekomunikacyjne.

Właściciele telewizorów wyprodukowanych po roku 2019-tym w zasadzie mogą spać spokojnie (oczywiście, o ile nie kupili odbiornika na jakiejś niesamowitej wyprzedaży), ponieważ urządzenia te winny już być fabrycznie dostosowane do nowego standardu. Przełączą się same. Koniecznym będzie tylko ponowne przeskanowanie kanałów. Jednakże będą zdarzać się niespodzianki, bo część tych odbiorników, owszem, będzie dostosowana do standardu DVB-T2, tyle że będą obsługiwały kodek H.264 (AVC) a nie H.265 (HEVC).

Gorzej ma się sprawa, jeżeli chodzi o odbiorniki starsze, których jest znakomita większość... Konieczna będzie inwestycja w odpowiedni tuner...

Modeli tunerów DVB-T2 z kodekiem HEVC jest wiele. Mogą to być pokaźne urządzenia wolnostojące lub niewielkie, kompaktowe konstrukcje instalowane w tylnej części telewizora - niewidoczne dla użytkowników. Ważnym jest, żeby w ukompletowaniu znajdował się pilot, posiadający możliwość "nauczenia się" kilku podstawowych komend od standardowego pilota telewizyjnego. Wówczas do obsługi telewizora i tunera użytkownicy korzystać będą z jednego pilota, tyle że nowszego...

Może się zdarzyć, że niektóre tunery potrzebowały będą silniejszego sygnału niż pochodzący z zastanej instalacji antenowej. Przyczyn może być co najmniej kilka: np. wadliwy tuner, antena lub słabej jakości kabel koncentryczny, który skutecznie ogranicza pasmo częstotliwościowe.

Od 2021 roku testujemy różne modele tunerów DVB-T2 HEVC. Naszym Klientom polecamy jedynie sprawdzone i godne polecenia rozwiązania.

E jak Elektryk.PL
Właścicielem serwisu jest FachTech